Make your own free website on Tripod.com

 

   מטה המאבק של צורן בקרינה מתחנת הילל

על מה אנחנו נאבקים

      

 הקמת צורן וגילוי הקרינה

הבדיקות שנעשו לאחרונה ופעולותיו של סטיליאן גלברג

מי עשה מה בכנסת בנושא 

 

הקמת צורן וגילוי הקרינה

צורן הוקם יישוב אחד מיישובי הכוכבים לפני כעשר שנים ליד אתר אנטנות רדיו של בזק. היו אזהרות של המשרד לאיכות הסביבה, ומשרד השיכון בראשות אריאל שרון התעלמו מהאזהרות.

לנו - התושבים - ספרו ספורים, אמרו דברים שחלקם רק אינם נכונים, אבל רובם שקרים גסים.[אנטנות קליטה לא אנטנות שידור, יש אישור של המשרד לאיכות הסביבה, האתר עומד בפני סגירה וכו', בשלבי הקמת היישוב לא היינו מאורגנים, ולכן לא יכולנו לאמת את התשובות, כל אחד הסתפק לאחר סט בדיקות שערך בעצמו]

האיום מכל - בית הספר היסודי, מועדון הנוער ומגרש הספורט כולם נמצאים במרחק הפחות מחמש מאות מטרים מהתחנה, אמנם הישוב כולו - כפי שהוא מוגדר על ידי פיזיקאים ומומחים לקרינה נמצא ממש בתוך חוות האנטנות. אבל הילדים במסגרת חוק לימוד חובה, פעילות תנועת הנוער העניפה ביישוב, פעילות ספורט וחוגים - ספגו את הקרינה החזקה ביותר, הקרינה היתה חריגה בצורה איומה, חרגו מהתקנים, ורק אחרי מאבק ראשוני שלנו התחילו לנטר את הקרינה, ולהוריד אותה בהתחלה אל מתחת לתקן, ואחר כך גם לערכים שאפשר לחיות לידם. 

נחתם הסכם המדבר על ערכים יחסיים לתקן הבינלאומי לתקופת ביניים והעתקת התחנה במהירות האפשרית. דובר אז על שנתיים.

הציבו לנו מוניטור בחצר בית הספר, שם נמדדים הערכים כשהמכשיר עובד וכשאין תקלות.

לאחר מכן הציבו מוניטור נוסף. הדוחות המתקבלים מהמוניטורים אינם רציפים, אך כשהכל תקין אפשר לקבל דוחות חודשיים ואף שבועיים. 

בשנים החולפות הוזמנו בדיקות של מעבדות חיצוניות. התגלו חריגות, ועל בסיס זה התכנסו ועדות שונות בכנסת. לפני שנה התכנסה ועדת ביקורת המדינה בנוכחות מבקר המדינה.  על פי המלצתו הוזמנו מכון התקנים, גוף מוכר עולמית, להפתעתינו גילינו - כי בזמן שהמוניטור שלנו מראה ערכים שגובלים בערכים המוזכרים בהסכם [חריגה של עד 50% בשעות שונות של היום מספר פעמים בשבוע], הבדיקות של מכון התקנים מראים חריגה בין פי 3 לפי 5.

בישיבה קודמת בנושא זה בועדת ביקורת המדינה - הורה המבקר על סטיליאן גלברג, הממונה על הקרינה במשרד לאיכות הסביבה, למשוך את ההיתר במידה שתהיינה חריגות. כמו-כן ביקש לקבל פרוט לגבי אתר חלופי עד אפריל שנה קודמת.

 

הבדיקות שנעשו לאחרונה ופעולותיו של סטיליאן גלברג

סטיליאן, קיבל העתק מהבדיקה של מכון התקנים - והתגובה היתה- איומים שנשמעו בריש גלי על מכון התקנים - שהמשרד לאיכות הסביבה - הממונה על הקרינה - ימשוך את ההיתר של מכון התקנים לביצוע עבודות ניטור קרינה, לא את ההיתר של השידורים מהתחנה.

מכון התקנים הוא גוף בינלאומי המודד קרינה אלקטרומגנטית כבר כמה עשרות שנים, מוכר על ידי גופים דומים ברחבי העולם, וניתן למצוא עליו מידע הן באתר הבית שלו, והן באתרי הבית של מכונים דומים, ובפרסומים רבים.

בעקבות האיומים - הוזמנו בדיקות נוספות, כשבע במספר שכולן הראו חריגות בוטות מההסכם, אם כי לא ערכים כמו מכון התקנים. לאיש אין פתרונים. רב הלא ידוע על הידוע בודאות.

ניסינו לחפש מומחים מהטכניון ומהאוניברסיטה, אך העלינו חרס בידינו, מפני שהם גורסים ובצדק - שהם מעדיפים להשאר במגדל השן של המחקר הנקי, בלי להכנס לסכנות הכרוכות בחשיפה לגורם מאיים כזה או אחר.

המומחים היחידים שמוכנים לעמוד לימינינו - גובים מחירי עתק שאין לנו לשלם, והם מוקצים מחמת מיאוס מהעולם האקדמי.

אילו בדיקות הוזמנו

בדיקות קרינה רגילות כשמגיע מודד מומחה, עם מכשיר מיוחד, מפעיל את המכשיר ורושם את הערכים המתקבלים, לאחר זמן מה מתקבל דו"ח הכולל תאור מדוייק של הבדיקה ותוצאות הקרינה שנמדדו.

בדיקות של ספקטרום אנלייזר, בדיקת תדרים מכשיר מיוחד בודק איזה תדרי רדיו עובדים בצורן.

בדיקות שוטפות גלאי על גג בית הספר מודד את הקרינה מזה כשלוש שנים, הגלאי, כמו המחשב אליו הוא מחובר נשלט לחלוטין על ידי אלמ"ג שורק.

הגלאי של המטה מותקן על גג מחסן בית הספר, נרכש בהוראת ראש המועצה הקודם, יצחק אגסי מאפשר בדיקה רציפה כשהוא עובד, ניתוקו ועריכת בדיקות ידניות ברחבי היישוב.

במשרד איכות הסביבה השר מיודע למקרה, מנסה לטפל כמיטב יכולתו, שאינה נושאת פירות בשלב זה, אדרבא, תשובתו של ד"ר גלברג, היתה - הכל שפיר, אין שום בעיה, אינו רואה סיבה לפנות מכאן את התחנה או להקטין את השידורים, במשרד הבריאות לא רשומה שום חריגה, והבעיה העיקרית שלכם היא מתח. מתח גם מביא מחלות. כמובן שזה לא ציטוט מדוייק אלא רוח המלים.

 

מי עשה מה בכנסת בנושא -

כל שרי איכות הסביבה הציגו קו תומך, דליה איציק, צחי הנגבי בתורם.

הוגשו שאילתות, על ידי מיכאל איתן, עוזי ברעם, אפי אושעיה, רק הם העלו את הנושא,

אך לא קיים חבר כנסת אחד המטפל בבעיה למשך זמן.

במשרד ראש הממשלה מטפל בנושא גבי גולן

 

דף ראשי

פניה לחברי כנסת

על מה אנחנו נאבקים

ציוני דרך במאבק

 

 הערות/הצעות/תגובות

dudi_h@netvision.net.il

 matemavk@walla.co.il