Make your own free website on Tripod.com
Other Site Chapters * דפים נוספים באתר
 Israel Travel and Tour Resources
טיולים בארץ - מקורות מידע
Travel Sites by Region
ישראל - על פי איזורים
Israel - Land and Nature
ישראל - טבע ונוף
Eretz-Israel Knowledge Base
מאגר מידע - ארץ ישראל
Articles and Libraries
מאמרים, כתבות וספריות
Ethnic & Religion
דת, דתות וקבוצות אתניות
 Travel Indices
אינדקסים לתיירות
Worldwide Travel

מאגר מסלולי טיול שכתבתי 

Modified 25-January-2005ט"ו בשבט הגיע, וזו הזדמנות לשוב ולראות מה פורח באזורנו - יפורסם בינואר/פברואר 2005

אזור החוף (כמו גם הנגב הצפוני) מתאפיין בפריחת חורף/אביב מוקדמת יחסית לאזור ההר. גל הפריחה העיקרי הוא בחודשים פברואר-מרץ.
ונתחיל ב"שמורת הבית" היא שמורת קדימה
צ

בחלקה הצפון-מזרחי של קדימה השתמר יער של יותר מעשרים אלוני תבור, חלקם עתיקים. לצידם פורחים בחודש פברואר (המועד המדויק תלוי במזג האוויר...) עשרות עד מאות (!!!) אירוסי ארגמן מרהיבים, שהועברו לכאן לפני שנים כאשר התבצעה בניה נרחבת בקדימה. מדהים לראות את הפרחים בצבעי סגול-ארגמן, ומדהים עוד יותר לראות שיחסית לשמורה בנתניה עמוסת המבקרים, השמורה שלנו די ריקה - ואולי טוב שכך.
פרט לאירוסים פורחים כאן גם שום, קידה שעירה, אלקנת הצבעים וכמה צבעונים
ir  ir
<> 
לפני שנה ערכנו, ילדי גן חובה זהבן בצורן (והוריהם) טיול קצר של ששי אחר הצהרים. קחו את הילדים, טיילו - וזכרו - אין פחים בשמורה - קחו אתכם את כל מה שהבאתם
ומה עוד באזור ?
* מספר אירוסי ארגמן יפרחו בפברואר ביער קדימה, סמוך ליציאה המערבית
* כלניות פורחות (כבר עכשיו) ב"גבעת הכלניות" במושב תנובות
* בשמורת חרוצים פורחים - כלניות, סחלבים , אירוסי ארץ-ישראל
* מסלול פריחה נפלא ביער אילנות - אבל זה כבר נושא לכתבה בפני עצמהעל מלך הביצה ועל שמירת טבע - פורסם בינואר 2005
 
כולנו מכירים את הנרקיס כ"מלך הביצה". רבים מאיתנו לא יודעים שלא הרחק מאיזור השרון ההומה ומגוש דן מסתתרים להם מלכי ביצה שמצאו את עצמם חלק ממאבקים לשמירת הטבע ואיכות הסביבה.
 
הנרקיס, שפורח לא רק בביצה, מופיע מדי חורף בפריחה לבנה וצהובה אופיינית.
כרגע פורחים נרקיסים ברמות מנשה, בהר הכרמל, ומתחילים לפרוח גם באיזורנו: שמורת ביתן אהרון ו.. בעמק ליד פי גלילות
 
מה הקשר בין פי גלילות, אחד המפגעים הסביבתיים הקשים, לשמירת טבע ? מסתבר שיש קשר. כל עוד פי גלילות ניצב על מקומו כמסוף גז ודלק, לא היה פיתוח ולא היתה בניה בשטח שמסביבו. כך נשמר שטח פתוח טבעי למדי, בעמק שבין רמת אביב ג' לבין פי גלילות שבו השתמרו מערות קבורה שומרוניות, פריחת אירוס ארגמן ועמר שבו פורחים מדי חורף אלפי נרקיסים.
כאשר הוחלט על פינוי פי גלילות, מעשה מבורך לכשעצמו, לטשו העיריות של רמת השרון ותל אביב את עיניהן למקום, ותכננו בו 9000 יחידות  דיור (אין ספק ששטח שנמצא בין רמת אביב ג לבין רמת השרון הוא מכרה זהב), כל זה על אחד מהשרידים האחרונים לטבע עירוני באיזור תל אביב.
החל בשנת 2002 נאבקים גורמי איכות סביבה  מול ענקי הנדל"ן והעיריות כדי לשנות את התוכנית. אף אחד לא משלה את עצמו שלא תהיה בניה, אך ניתן לייחד מקום לפארק שישמור על חלק מהנרקיסים ועל מערות הקבורה והצמחייה האופיינית להן, לטובת התושבים ולמען הדורות הבאים
בשבת, 8-9 בינואר מתוכננת פעילות וסיורים מודרכים במקום
תוכלו לקרוא עוד על המקום כאן
http://www.geocities.com/mearot_afeka/
 
ואיך כל זה קשור אלינו לצורן ? קודם כל זה באיזור שלנו (ומי שלא רוצה להגיע עד גלילות יכול לראות נרקיסים בשמורת ביתן אהרון, מצפון למסעדה שבבית ראשונים). שנית, גם לנו יש מפגע סביבתי שהצלחנו להסיר - חוות האנטנות. כדאי גם לנו לפקוח עין, גם שם יש ערכי טבע, ולא כולנו נשמח לראות מגדלים ובתים גם בשטח זה
 

יוזמה לפתיחת שביל קדימה-צורן


שלום לכולם,
 
לאחרונה שמעתי על יוזמה של תושבי העיר ערד, לסימון שבילי טיול בסביבה הקרובה לעיר: מדובר בשבילים שלא היו מסומנים בעבר, קצרים, וקרובים לעיר באופן מיידי. הסימון נעשה על ידי התושבים עצמם (מבוגרים ונוער), בברכת החברה להגנת הטבע, ובעלות מינימלית עד אפסית.
 
לדעתי, כדאי ליזום דבר דומה גם בקדימה-צורן. יש לנו בסביבה הרבה מה לראות.
נראה לי ששביל שיחבר את יער אילנות, שמורת האירוסים, יער קדימה, אתרים חישובים בקדימה, נקודות מסביב לצורן שיש בהם תצפית יפה למזרח, וסתם אזורי פרדסים וסביבת האנטנות לשעבר - יהיה דבר מבורך, יוזמה שתחבר את התושבים למקום.
 
שביל כזה יכול להשתלב במערכת השבילים המסומנים הקיימת באזור (אין הרבה כאלה) ולהיות בסיס לשבילים נוספים בכל אזור לב השרון
 
אני חייב להדגיש: לא מדובר בטיילת שעלותה יקרה - אלא בסימון שביל (לכל היותר שביל עפר לאופניים, אך גם זה לא הכרחי) שעלותו מינימלית
 
אשמח לשמוע את דעתכםשמורות באיזור השרון - פורסם בדצמבר 2004

<>  
איזור השרון המקיף אותנו איבד את נופו הטבעי כבר לפני עשרות שנים: בהתחלה על ידי כריתת יער האלונים הגדול שהשתרע בין הירקון לכרמל, אחר כך על ידי עיבוד חקלאי אינטנסיבי, ולבסוף - על ידי בניה מואצת של יישובים, שכונות, איזורי תעשיה ומבני מסחר. רבים מאיתנו מעדיפים לנסוע רחוק, לצפון, לדרום ולאיזור ירושלים כדי לראות קצת טבע ונוף.
אך בין כל אלה, מתחבאות להן שמורות טבע קטנו ובלתי מוכרות, שיוכלו להתאים לטיול קצר של חורף או אביב, במרחק דקות נסיעה ספורות מהבית.
 
 לאתרים ה"גדולים" כמו נחל אלכסנדר, שמורת פולג, פארק השרון ואפולוניה, אתייחס בפעם אחרת. כך גם לשמורות האירוסים בנתניה ובקדימה.
פרט להן מתחבאות שמורות קטנות ולא מוכרות:
 
שמורת חוף השרון
מכביש החוף פונים לכיוון המרכז המסחרי שליד קיבוץ שפיים. בכביש הפנימי של המרכז פונים לעבר החנות "צומת ספרים". בכיכר שליד החנות פונים מערבה (יש שילוט). הכביש הופך לדרך עפר , המגיעה עד לגדר הגן הלאומי חוף השרון. כשמגיעים לגדר נוסעים בדרך עפר דרומה - במקביל לגדר, עד לרחבת החנייה שמול שער הכניסה. ניתן להגיע גם מהחניה של גן האירועים בשפיים. - יש שם שילוט
בתוך השמורה המגודרת (הכניסה חינם) יש שבילים שמובילים למצוק האדיר שעל חוף הים - כדאי להגיע לפני השקיעה. יש בשמורה פריחת קיץ (נר הלילה) ופריחת חורף ואביב, יש בשמורה צבאים (שרק אם נהיה בשקט נוכל לראות אותם), גבעות ומגלשות חול, ומרפסות צפיה אל הים.
השמורה מראה לנו כיצד נראה חוף השרון מתל אביב עד נתניה לפני הבניה, ונותנת לילדים מרחב עצום לטייל (זהירות: אל תתנו לילדים להתקרב למצוק)
 
שמורת רכס חרוצים
אם תסעו בדרך העפר שבין המושב היוקרתי בני-ציון לבין שפיים, תראו בצד הדרך (מימין) שמורה קטנה שנראית לא מרשימה בהתחלה. אש אם תרדו מהרכב (בחודשים ינואר-בפרואר) תוכלו לראות בין שבילי השמורה צבעונים, כלניות, אירוסים וסחלבים
 
כלניות במושב תנובות
בקצה המזרחי של המושב, מעבר לשכונת בנה-ביתך (ההרחבה) יש גבעה קטנה שמתכסה בינואר-פברואר במרבד כלניות. זו שמורה לא ידועה כמעט בכלל, ויש ממנה תצפית יפה לכיוון מזרח - טול כם, קלנסווה ועוד
Back to Homepage

dudi.hol@gmail.com